Prostatitas, dar kitaip prostatos liaukos uždegimas, yra viena dažniausių vyrų uždegiminių ligų. Deja, daugelis vyrų, pajutę prostatito simptomus, vengia kreiptis į gydytoją, tikėdamiesi, kad nepatogumai išnyks savaime. Tačiau negydomi simptomai ne tik neišnyksta, bet ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Kas yra prostatitas?
Prostatitas – tai prostatos, vyriškos liaukos esančios tiesiai po šlapimo pūsle, uždegimas. Dažniausiai pasireiškia skausmingu ar deginančiu šlapinimusi, dažnu noru šlapintis, taip pat skausmu apatinėje pilvo dalyje ar kirkšnyse. Uždegimo priežastys gali būti bakterinės, taip pat ir nežinomos, neaiškios kilmės.
Prostatito tipai
Yra keturi pagrindiniai prostatito tipai, klasifikuojami pagal simptomus ir ligą sukėlusias priežastis:
Ūminis prostatitas
- Tai staiga atsirandanti bakterinė infekcija, sukelianti ūmius simptomus.
- Simptomai: dažnas, skausmingas šlapinimasis, karščiavimas, šaltkrėtis.
Lėtinis bakterinis prostatitas
- Tai lėtinė prostatos infekcija, dažnai atsirandanti po ūmios infekcijos.
- Simptomai: skausmas dubens srityje, šlapimo takų sutrikimai, seksualinės funkcijos sutrikimai, nuovargis.
Lėtinis prostatitas/ lėtinis dubens skausmo sindromas
- Tai labiausiai paplitęs prostatito tipas, kurį dažniausiai sukelia stresas, nervų pažeidimai arba fizinės traumos.
- Simptomai: dubens skausmas, skausmas šlapinantis, šlapimo takų sutrikimai, skausmas ejakuliacijos metu.
Besimptomis uždegiminis prostatitas
- Prostatos uždegimas, kurio metu nejaučiami jokie ligos simptomai.
- Diagnozuojamas atsitiktinai, atliekant tyrimus dėl kitų priežasčių.
Prostatito diagnozę gali nustatyti gydytojas, atlikdamas fizinę apžiūrą, šlapimo tyrimą, PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą, dubens srities ultragarsinį tyrimą ir kt.
Jei jaučiate bet kurį aukščiau išvardintų simptomų, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją-urologą. Anksti diagnozavus ligą, ją pavyks lengviau išgydyti, ilgai delsiant lauks sunkesnis ir ilgesnis gydymas bei gali ištikti kitos sveikatos problemos.
Profilaktika: kaip išsaugoti prostatos sveikatą?
Pasak gydytojų-urologų, prevencija yra esminis veiksnys, siekiant išlaikyti gerą prostatos sveikatą ir išvengti prostatito. Štai keletas patarimų, kurie gali padėti:
Profilaktinė sveikatos patikra. Vyrams reguliarūs vizitai pas urologą gali padėti išvengti sveikatos sutrikimų arba juos aptikti ankstyvoje stadijoje, kai gydymas yra efektyviausias.
Visavertė mityba. Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir pilno grūdo produktų, gali padėti sumažinti prostatos vėžio ir kitų prostatos problemų riziką. Tai pat svarbu vengti perdirbto, daug cukraus turinčio maisto.
Reguliarus fizinis aktyvumas. Sportas yra naudingas ne tik bendrai savijautai ir sveikatai, bet gali palengvinti prostatito simptomus.
Streso vengimas. Lėtinis stresas gali didinti prostatos ligų riziką. Dėl to ypatingai svarbu rasti būdų, kaip sumažinti stresą savo kasdienybėje – išbandykite meditaciją, jogą, daugiau laiko leiskite gamtoje.
Žalingų įpročių atsisakymas. Rūkymas, dažnas alkoholio vartojimas gali prisidėti prie prostatos ligų vystymosi.Maisto papildai vyrams. Tyrimai rodo, kad tam tikros natūralios medžiagos gali turėti teigiamą poveikį prostatos funkcijai. Tarp šių medžiagų yra gulsčiosios serenojos ekstraktas, likopenas, kvercetinas, cinkas, lipoinė rūgštis, beta sitosterolis, gulsčioji ragužė, selenas.