Dažnas šlapinimasis gali gerokai apsunkinti vyrų gyvenimą, nepaisant amžiaus. Šis reiškinys pasireiškia poreikiu šlapintis dažniau nei įprastai, ypač naktį, ir gali sutrikdyti miegą, socialinį gyvenimą bei kasdienę veiklą. Nors dažnas šlapinimasis nėra liga, tai gali būti vienas iš įvairių sveikatos sutrikimų simptomų.
Kaip suprasti, jog šlapinuosi per dažnai?
Medicinos ekspertų teigimu, suaugęs žmogus ne miego būsenoje turėtų šlapintis maždaug kas 3-4 valandas. Visgi, šlapinimosi dažnumas gali keistis priklausomai nuo to, kiek ir kokių skysčių bei maisto produktų vartojate. Jeigu pastebite, kad šlapinatės itin dažnai, retai arba šlapinimasis yra lydimas nemalonių pojūčių, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Dažnas šlapinimasis: 6 dažniausios to priežastys
- Pernelyg didelis skysčių vartojimas. Jei vartojate itin daug skysčių – natūraliai šlapinsitės dažniau. Taip pat pravartu žinoti, kad alkoholis, kofeinas, putojantys, rūgštiniai ar diuretiniai gėrimai dirgina šlapimo pūslę ir varo skysčius iš organizmo.
- Infekcijos. Dažnas šlapinimasis, ypač vyresnio amžiaus vyrams, gali būti sukeltas šlapimo takų infekcijos. Panašūs simptomai gali rastis ir dėl prostatito – prostatos liaukos uždegimo.
- Cukrinis diabetas. Sergant cukriniu diabetu, organizmas stengiasi atsikratyti gliukozės pertekliaus. Dėl šios priežasties šlapintis norisi dažniau nei įprastai.
- Gerybinė prostatos hiperplazija. Prostatos padidėjimas, dar vadinamas gerybine prostatos hiperplazija, yra dažna vyrų, sulaukusių 40 ir daugiau metų, problema. O vienas pagrindinių šios ligos simptomų yra padažnėjęs šlapinimasis.
- Stresas ir nerimas. Stresas ir nerimas gali sukelti įvairius fizinius simptomus, įskaitant dažną šlapinimąsi.
- Vaistai. Šlapinimasis gali padažnėti vartojant tam tikrus vaistus, tokius kaip diuretikai, kraujospūdį mažinantys vaistai ar antidepresantai.
Šlapinimosi sutrikimų gydymo būdai
Nors dažnas šlapinimasis kartais tai gali būti laikinas reiškinys, susijęs su suvartotų skysčių kiekiu ar stresu, dažnai tai gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas. Todėl, susidūrus su padažnėjusiu šlapinimosi poreikiu, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Specialistas, atlikęs reikiamus tyrimus, nustatys tikslią dažno šlapinimosi priežastį ir paskirs tinkamą gydymą. Jei nebus diagnozuota jokia specifinė liga, gydytojas gali rekomenduoti maisto papildus, skirtus šlapimo sistemos sveikatai gerinti.
Maisto papildai gali padėti subalansuoti organizmo veiklą ir pagerinti šlapimo sistemos būklę, tačiau jie neturėtų būti laikomi gydymo alternatyva.
Augaliniai preparatai, gerinantys šlapimo sistemos veiklą
Yra keletas augalinių medžiagų, kurių poveikis šlapimo sistemai patvirtintas moksliniais tyrimais. Maisto papilduose, skirtuose šlapimo sistemos veiklai gerinti, dažniausiai aptiksite šias medžiagas:
- Bruknės. Tyrimai rodo, kad bruknės gali padėti gydyti šlapimo takų infekcijas ir užkirsti joms kelią.
- Gulsčiųjų serenojų ekstraktas. Ekstraktas gali padėti sumažinti gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH) simptomus, tokius kaip dažnas šlapinimasis, naktinis šlapinimasis ir sunkumas pradėti šlapintis.
- Meškauogės. Jos gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti šlapimo takų funkciją.
- Lipoinė rūgštis. Ši rūgštis pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, galinčiomis padėti apsaugoti šlapimo takų ląsteles nuo oksidacinio streso sukeliamų pažeidimų.
- Kvercetinas: Jis pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, o tyrimai rodo, kad gali būti naudingas gydant šlapimo takų infekcijas ir prostatitą.